ACTM Math Contest

ACTM State and Regional Mathematics Contests

Dates for the 2014 Regional and State contests are March 1 and April 26 respectively.  Click here for a current list of regional contest directors and their contact information.  Students who qualify through a regional contest will be invited to compete in the state contest at UCA.  Scholarships of $600, $400, and $300 are among the prizes.

Go to www.uca.edu/actm to find contest rules, results from past contests, and archives of past tests.


Congratulations to the 2013 Winners:

Algebra I

·      First Place - Oliver Li; E-Stem High School, Little Rock

·      Second Place - Kyle Jiang; Woodland Junior High School, Fayetteville

·      Third Place - Chang Leck Tang; Lisa Academy West, Little Rock

·      Honorable Mention - Sanket Srivastava; Oakdale Middle School,  Rogers

·      Honorable Mention - Amirthavarshini Sureshbabu; Lincoln Junior High School, Bentonville

·      Honorable Mention - Michael Zheng; Kirksey Middle School, Rogers

 

Geometry

·      First Place - Meagan Olsen; Woodland Junior High School, Fayetteville

·      Second Place - Albert Xu; Woodland Junior High School, Fayetteville

·      Third Place - Cindy Zixin Ye; Lisa Academy West, Little Rock

·      Honorable Mention - David Zhong; West Memphis High School

 

Algebra II

·      First Place - Ryan Kim; Woodland Junior High School, Fayetteville

·      Second Place - Yilin Li; Shiloh Christian

·      Third Place - Qinzhuo Li; Mena High School

·      Honorable Mention - Yuzhuo Li; Episcopal Collegiate, Little Rock

·      Honorable Mention - Beau Si; Woodland Junior High School, Fayetteville

 

Trigonometry/Pre Calculus

·      First Place - Kwuang Tang; Central High School, Little Rock

·      Second Place - Jeong-Min Wui; Central High School, Little Rock

·      Third Place - Benjamin Winter; Episcopal Collegiate, Little Rock

·      Honorable Mention - Weicheng Gan; Harding Academy, Searcy

·      Honorable Mention - Xinyi Xing; Harding Academy, Searcy

·      Honorable Mention - Michelle Peng; Fayetteville High School

 

Statistics

·      First Place - Tiffany Tang; Rogers High School

·      Second Place - Sherry Gao; Central High School, Little Rock

·      Third Place - Walter Wright; Southside High School, Fort Smith

·      Honorable Mention - Dana Abulez; Central High School, Little Rock

·      Honorable Mention - Katherine Want; Central High School, Little Rock

 

Calculus

·      First Place - Yuanfei Zhang; Har-Ber High School, Springdale

·      Second Place - Zen Tang; Central High School, Little Rock

·      Third Place - Yeongwod Hwang; Arkansas School for Mathematics Science and the Arts

·      Honorable Mention - Emily Davies; Pulaski Academy, Little Rock

 
Web Design by Levite Design